V této sérii pěti mini článků se podíváme na to, jaké změny musíte udělat, abyste zhubli. Konkrétně v této části se budeme zabývat významem navyšování běžné aktivity během dne.
Dalším z důvodů, proč mají lidé problém ztratit tělesný tuk je, že když snížíme energetický příjem, zažíváme změny v chemických procesech, které mají na svědomí energetický výdej. Jednoduše řečeno, znamená to, že když omezíme příjem kalorií, zlenivíme.
Biochemický výzkum ukázal, že mozek cítí energetický deficit a vysílá signály ve formě hormonů a neurotransmiterů, které vedou k tomu, že jsme během dne méně aktivní a tím pádem spálíme méně kalorií. Může se zdát, že při hubnutí nezáleží na tom, zda využijete místo schodů výtah nebo zaparkujete rovnou před vchodem, ale studie prokázaly, že záleží. Všechny tyto drobnosti spadají do kategorie mimo-tréninkové termogeneze (NEAT – non-exerciseactivitythermogenesis). Studie ukazují, že lidé se stávají méně aktivními a významně klesnou kalorie spálené prostřednictvím NEAT, když zhubnou.
Jedna studie ukázala, že starší žena, která začala cvičební program na hubnutí, nakonec spálila až o 550 kalorií denně méně prostřednictvím NEAT aktivit. Sice cvičila pravidelně, ale začala být o mnoho méně aktivní v běžném životě a její celkový denní výdej energie klesl o 260 kalorií denně. Jaké je řešení?
Je těžké přelstít vaše hormony a neurotransmitery, ale i tak existuje pár slibných řešení. Za prvé, vypadá to tak, že silový trénink zlepšuje NEAT. Jedna studie prokázala, že ženy, které začaly s programem silového tréninku poté, co zhubly 12% tělesného tuku, zvýšily svou mimo-tréninkovou fyzickou aktivitu o 63 kalorií. Výzkumníci věří, že silovým tréninkem ženy získají lepší mobilitu a více chodí a také, že se zlepší jejich vnímání vlastního těla, což jim umožňuje být aktivnější při spontánních aktivitách. To zvýšilo jejich spálené NEAT kalorie a pomohlo jim udržet si úbytek váhy.
Za druhé, ve znalostech je síla. Když už víte o tom, že lidé mají tendenci zlenivět poté, co zhubnou, máte sílu ovlivnit to. Buďte záměrně aktivní. Plánujte si na volný čas pohybové aktivity místo ležení na gauči. Vyzkoušejte stání za pracovním stolem nebo alespoň časté pauzy, ve kterých se projdete a protáhnete. A nakonec, někteří lidé rádi využívají zpětnou vazbu jejich denní aktivity z různých zařízení, jako je například krokoměr a podobně. Takové vychytávky se vám mohou hodit, zvláště pokud je pro vás fyzická aktivita novinkou.